Než pozvete miminko dál…

Ilustrační foto

Jak se díváte na přípravu organismu na těhotenství? Má smysl? Je potřeba se na těhotenství skutečně nějak připravovat a proč?

Těhotenství je procesem tvoření. Než se do toho dáme, je žádoucí nasbírat co nejkvalitnější materiál. Proto má detoxikace v tomto období význam. Ženské tělo je moudré a disponuje velkou regenerační schopností, proto začněme tím, že organismus přestaneme zatěžovat klasickými léky nebo hormonální antikoncepcí a vyloučíme podobné rizikové faktory. Detoxikaci organismu od chemických látek nejlépe podpoříme homeopatickým lékem Thuya occidentalis 15 C, v dávkování 5 granulí 1x denně. Délka užívání je individuální, dle formy a míry zatížení organismu. Početí miminka je vhodné načasovat po dokončení detoxikačního procesu.

Příprava na dítě je často otázkou vědomého vnitřního rozhodnutí. Jde o to nabídnout nově příchozímu prostor v našem stávajícím životě a pozvat ho dál. Ženy, které jsou přepracované a unavené často nemají šanci otěhotnět. Dítě už se do jejich programu nevejde.

Jakým způsobem se dá tělo před těhotenstvím „očistit“?

Z mé zkušenosti vyplývá, že žádoucí je nejen očista těla, ale zároveň „úklid“ na mentální a vztahové rovině. Jednoduše proto, že tělo reaguje na to, jaké je celkové psychické rozpoložení ženy a její vnitřní postoj k dané věci. Doporučuji dopřát si dostatek spánku, podporovat aktivity, které posilují partnerství a navozují pocit radosti, štěstí a vděčnosti. Věnujte si příjemný přirozený pohyb, pijte dostatek čisté vody a dýchejte čerstvý vzduch.

Jaké nejčastější problémy mohou ženy mít před otěhotněním a co mohou tyto problémy způsobovat (např. nedaří se početí, neúspěšné těhotenství, výkyvy nálad atp.)?

Neúspěšné těhotenství je primárně důležitá informace, že některá úroveň našeho bytí není připravena na to nosit a vyživovat dítě. Pakliže organismus ženy zjistí, že není schopen přirozenou cestou dítě nosit a porodit, pak těhotenství ukončí. Nemusí zdaleka jít pouze o rovinu fyzické nedostatečnosti, ale také o podvědomé nebo vědomé obsahy naší mysli, např. nesoulad s partnerem. Pokud je vnitřní konflikt organismem vyhodnocen jako příliš zatěžující, příroda zakročí a zvolí variantu chránící matku.

Z psychologického hlediska je jistě ztráta nenarozeného dítěte pro ženu velmi bolestivou zkušeností, kterou je potřeba ošetřit. Na druhou stranu, žena tak dostává šanci nedostatek „opravit“ a po čase může otěhotnět znovu, za podmínek mnohem příznivějších pro ni i pro dítě.

Věnujete se psychosomatice a homeopatii. Jaké konkrétní metody, nebo produkty byste doporučila pro dobu před otěhotněním?

Doporučuji čisté přírodní produkty a techniky, které umožňují naladit se na přirozené a fyziologické fungování organismu ženy.

  • Z homeopatických léků to budou: hojící a zklidňující Arnica montana, harmonizující Ignatia amara, živelný a hormonální lék Lachesis mutus, dále např. Gelsemium sempervirens, Sepia officinalis nebo Aconitum napellus a řada dalších.
  • Byliny jako jsou květ hluchavky, měsíčku, kontryhel a řebříček. Například vřes zklidňuje psychiku a pomáhá celkové regeneraci organismu. Doporučuji jeden hrneček lahodného bylinkového čaje denně.
  • Aromaterapeutické oleje – čichový mozek je jedna z velmi starých struktur mozku – pudových, reflexních, instinktivních. Právě ty jsou pro zdravé a nerušené těhotenství a porod nejdůležitější. Prostřednictvím přírodních vonných olejů se můžeme na tyto struktury více napojit. Pro ženu je zásadní vůně růže, která ladí ženskou energii, což má odezvu v ženském těle podporou žádoucích fyziologických procesů.

Skvělým podpůrným nástrojem je také po zásluze proslavené cvičení podle paní Mojžíšové, které optimálně připraví příslušné svaly, pohybový aparát, ženské hormony i psychiku budoucí maminky do skvělé kondice. Cviky pro muže mohou pozitivně ovlivnit spermiogram a společné cvičení posílí partnerskou rovinu.

S mentální detoxikací souvisí i objasnění skutečné vnitřní motivace pro otěhotnění. Těhotenství by nemělo být východiskem z tíživé situace a sloužit např. k připoutání partnera, nebo řešit nespokojenost v práci, či být ústupkem tlaku rodiny a okolí. Ze zkušenosti vyplývá, že tím se problém neřeší, pouze se přesouvá a mění formu, nicméně jeho intenzita v čase narůstá.

V rámci předtěhotenského období je dobré urovnat rodinné vztahy, obzvlášť pokud v rodině existují traumatické události a negativní zkušenosti spojené s mateřstvím. Urovnejte svůj vztah s vlastní maminkou, abyste byla plně schopna přijmout proces mateřství a roli maminky do svého vlastního života. Negativní zkušenosti s ženstvím a mateřstvím ve vašem rodu, mohou blokovat snahu o početí, jak na vědomé, tak na nevědomé rovině.

Nejsem příznivcem speciálních předtěhotenských lékařských vyšetření a opakovaného testování, u zdravých žen. Jejich účinky hodnotím více jako „nocebo“, tedy negativní efekt, zejména proto, že přinášejí úzkost a stres a fokusují to co je potencionálně špatně, nebo mimo tabulkový průměr. To odvádí pozornost od skutečně důležitých témat a pozitivní podpory celého páru.

Stejně tak nesouhlasím s nutností užívání speciálních potravinových doplňků pro maminky, jako nezbytné součásti přípravy na těhotenství. Zdravá žena v podmínkách střední Evropy má volbu převzít zodpovědnost za sebe a zajistit si pestrou a vyváženou stravu. Tak může získat odpovídající výživu v přirozené a zároveň nejlépe využitelné formě.