Domácí homeopatická lékárna

Homeopatie – léčba pro ty, které máme rádi.

S potěšením mohu konstatovat, že se lidé začínají více starat o své zdraví a zvykají si přijímat zodpovědnost za svůj zdravotní stav. Sami vyhledávají informace nejen o onemocněních, ale i o různých přístupech a způsobech léčby. Kromě klasické medicíny dává stále více Čechů přednost šetrným přírodním přípravkům. Zájem o „alternativu“ stoupá.

Homeopatie si získává stále větší oblibu zejména pro to, že dokáže efektivně vyléčit bez nežádoucích vedlejších účinků a navíc je vhodná pro všechny věkové kategorie – od novorozenců až po seniory.

Zde jsem pro vás zpracovala 5 nejčastěji pužívaných homeopatických léků pro bezpečnou domácí samoléčbu. Tyto léky se indikují v běžných situacích každodenního života, proto je výhodné mít je doma po ruce.

1. Aconitum napellus

Vyrábí se z rostliny Oměj šalamounek. Zpracovává se vždy celá rostlina, sklízí se na konci rozkvětu. Jedna z nejjedovatějších rostlin, avšak v homeopatickém ředění zcela bezpečná a velmi často používaná.

Základní indikace: šok, horečka po prochlazení, strach ze smrti, prudká bolest, panika, pád do ledové vody, prudké střídání teplot

Symptomy

Reakce na nepříznivou zprávu nebo událost, která nás „zasáhne“. Typ Aconitum je neklidný, nemůže setrvat na jednom místě. Často se objeví i silný strach ze smrti. Např. při poskytování první pomoci. Lék podáváme nejen obětem nehody, ale i dalším účastníkům ke zmírnění úzkosti po utrpěném šoku a k uklidnění při záchvatu panického strachu.

Bušení srdce. Horečka se suchou, červenou kůží. Následkem šoku: pomočování, poruchy menstruačního cyklu, chronické bolesti, koktání, tiky. Intenzivní žízeň.

2. Arnica montana

Prha chlumní – žlutá kytička, roste na horských pastvinách, ve vysokých nadmořských výškách. Zpracovává se celá čerstvá rostlina. Známá léčivka ve fytoterapii.

Základní indikace: svalová únava, zhmoždění, krevní výrony, při úrazu, při porodu, při lékařském zásahu, v období rekonvalescence

Symptomy

Pohlazení po duši. V situacích zármutku a smutku na duši, např. když s námi není zacházeno podle našich emocionálních potřeb (časté u dětí). Smutek po ztrátě blízké bytosti apod. Pokud se cítíme nedocenění, nepochopení.

Při zhmoždění a svalové únavě např. po náročném fyzickém výkonu. Po úrazech, tam kde je zhmoždění, podvrtnutí, modřiny. Při porodu – velké změny v malé pánvi, podporuje hojení a celkovou regeneraci, porodní cesty se dostávají snáze do původní kondice. Posiluje cévní stěnu, zabraňuje krvácení a tvorbě podlitin,

Zrychluje hojení a zkracuje rekonvalescenci. Má významnou afinitu k cévám – ovlivňuje jejich elasticitu – křečové žíly, hemoroidy, apod.

3. Nux vomica

Latinský název rostliny – Strychnos nux vomica. Jde o semena stromu Kulčiba dávivá, původem z Indie. Obsahuje alkaloidy, mimojiné strychnin. Ve vážitelném množství má účinek podobný kurare.

Základní indikace: zažívací potíže, detoxikace organismu, přepracování, workoholismus, poruchy spánku.

Symptomy

Obraz netrpělivého přepracovaného člověka. Podrážděnost, cholerické chování, nervozita, snadno přechází v agresi. Nesnese odpor. Zneužívání stimulačních látek (káva, alkohol, tabák, léky, drogy).

Poruchy zažívání – tíha v žaludku, přemíra nevhodného jídla v nevhodnou dobu. Detoxikace organismu po alimentárním excesu, stimulantech, drogách, lécích, narkóze,

Poruchy spánku.

Jako prevence před nevhodným a objemným jídlem a pitím – usnadňuje trávení, snižuje pocit opilosti i ranní kocoviny.

Nevolnost, říhání, pocit kamene v žaludku, nadýmání nebo průjem.

4. Gelsemium sempervirens

Jasmín virginský, Planý jasmín. Popínavý keř. Pro žlutobílé květy používán jako ozdoba zahrad. Pro léčebné účinky používán od konce 19. st. jako lék proti horečce a křečím. V klasické léčbě je jeho použití limitováno obsahem jedovatých alkaloidů.

Hlavní indikace: tréma, stres a obavy před výkonem. Horečnatá onemocnění.

Symptomy

Tréma, nervozita, pocit zesláblosti nebo naopak přemíra excitace vúči důležité nebo obávané události. Nespavost způsobená stresem (obtížné usínání, neklidný spánek, krouživé myšlenky na stresovou událost). Neuspořádané myšlenky, neschopnost zkoncentrovat se, „okna“, paralýza strachem.

Bolesti hlavy a migréna – bolest vychází z týlu, postupně se promítá do očí, ale bolí i šije, ramena, často spolu s poruchami vidění, dvojité vidění. Při migréně spojené se stresovou událostí.

Chřipkové stavy s horečkou, i vysokou, bez pocení a bez pocitu žízně (vyčerpání, třes, bolesti hlavy v týlu, rozlámanost, malátnost).

Průjem nebo časté močení z nervozity, podlamování kolen, celková zesláblost.

5. Oscillococcinum

Připravuje se ze srdce a jater kachny – Pyžmovky veliké.

Základní indikace: chřipkové stavy a nachlazení. Obecně v situacích se zvýšenými nároky na organismus (jak fyzickými, tak psychickými).

Ve střevech kachen se nalézá až 80% všech známých virů. Díky zákonu podobnosti a homeopatickému zpracování můžeme využít jejich léčivé účinky. Nejúčinnější je Oscillo v potenci CH 200, ve které se u nás i prodává. Doporučuje se jako prevence i léčba při chřipkách. Většinou se jedná o tyto symptomy: horečka, bolesti po těle, celková slabost, rýma a kašel. Nejúčinnější je do 48 hodin po objevení prvních symptomů.

Oscillo je antivirotikum. Obsahuje velké množství důležitých enzymů a aminokyselin, které zvyšují potenciál obranných mechanismů organismu. Připravuje se korsakovským ředěním. Stejně jako ostatní homeopatika jde o energoinformační prostředek specificky ovlivňující vlastní obranyschopnost těla. Jeho účinek vychází z konkrétních přesně definovaných vlastností základní látky, ze které je lék vyroben. Používá se v Evropě, v Rusku, v USA i v Africe.

Autor: Alice J. Lapišová