Lví grimasa

Lví grimasu můžete znát i jako jednu z jógových pozic. Zaměřuje se hlavně na oblast čelistí, jazyka a krku. Je to místo kde stres a napětí velmi často prožíváme fyzicky. Podvědomě svíráme čelisti k sobě, jazyk je přitisknutý na patro, krk je ztuhlý a nepohyblivý. Toto stálé napětí neumožňuje přirozený proud energie v dané části těla a znesnadňuje její správné a bezbolestné fungování.

Oblast krku souvisí s otevřenou komunikací, se souladem mezi tím co cítíme v srdci, a tím co říká hlava. Krk je místem, přes které potřebujeme dostat ven spoustu emocí vznikajících v těle. Když se to nedaří, v krku probíhá konflikt. Na fyzické úrovni se nejčastěji projevuje jako zánět, opakovaná bolest v krku, nemocná štítná žláza, bolest krční páteře, potíže s polykáním, s hlasivkami apod.

Zacvičme si hned

Začít můžeme právě teď, tím že povolíme čelisti a jazyk necháme volně v ústech. Samotná Lví grimasa má řadu variant. Základem je střídání maximálního napětí a následná relaxace zapojených svalů. Cvičit můžeme ve stoje, v sedě nebo v sedu na patách. Jak na to? Doširoka otevřeme ústa a vyplázneme jazyk, nejvíce jak to jde. Zároveň zvedneme obočí, „vykulíme“ oči, můžeme s nimi pohybovat ze strany na stranu. Současně napneme i svaly krku, nakrčíme nos, zkrátka zapojíme co nejvíce svalů z oblasti obličeje, úst, krku. Dá se přidat i výdech, nebo hlasitý zvuk. V mysli si můžeme představit divoké zvíře, které útočí nebo zastrašuje.

V poloze setrváme pár vteřin a následně procvičené svaly uvolníme. Opakujeme několikrát za sebou, dokud je nám cvičení příjemné. Cvičení přispívá k uvolnění strachu, agrese, napětí, úzkosti, pocitu ohrožení a dalších emocí, které se usazují v oblasti krku a čelistí, čím oslabují jejich přirozené a zdravé fungování.

Spolu s uvolněním krku přichází i lepší komunikování toho co prožíváme uvnitř a zároveň potřebujeme, aby bylo společně sdíleno.

Proč děti vyplazují jazyk?

Je to v podstatě varianta Lví grimasy – účinná metoda k odreagování stresu, bezprostřední a instinktivní reakce na situaci frustrace. Inspirujme se u dětí a naučme se to taky! A pokud je to v dané situaci společensky nepřijatelné – zacvičme si alespoň posléze v soukromí.

Mimochodem, Lví grimasu můžeme doma cvičit s dětmi společně, jsou schopny vymyslet řadu veselých variant, je to zábava a nikdy je to neomrzí. Malé děti v podstatě cvičí neustále – v průběhu dne stihnou řadu poloh, jejich přirozený pohyb je neustálým střídáním napětí a uvolnění, milují točení dokola, skákání apod. a tak se neustále energeticky posilují. Moudří dospělí toto instinktivní chování neblokují, ale připojí se.

Odměnou nám všem bude (nejen) zdravý krček.